Beställningarna sorteras beroende på lagerstatus på produkten du har beställt, det kan ta upp till 1 arbetsdag från att beställningen registreras tills den är behandlad.

Lagervaror har en leveranstid på ca. 1-4 arbetsdagar

De skickas vanligtvis samma arbetsdag om du beställer innan kl 09.00. Leveranstiden kan variera något beroende på leveransadress. Förseningar hos PostNord kan uppstå på grund av oförutsedda externa händelser och stor efterfrågan. Beställningar efter 09.00 skickas dagen efter.

Om spårningen inte uppdateras - Klicka här

Så här kontrollerar du uppdaterat leveransdatum vid förbeställning

Om du har förbeställt en vara kan du kontrollera det uppdaterade beräknade leveransdatumet genom att klicka på din beställning i beställningsöversikten. Från att varan skickas från vårt lager tar det normalt 1-4 arbetsdagar innan varan kommer till önskad leveransplats. Vid eventuella förseningar kommer datumet på denna sida att uppdateras.

https://www.ewheels.se/profil/orderhistorik/

OBS! Det kan ta upp till 4 timmar efter beställning tills detta datum blir synligt på beställningssidan. Beräknat leveransdatum i det ögonblick du beställde kommer du att se i röd text på orderbekräftelsen som skickas till dig via e-post. Om du har köpt en lagerförd vara kommer det inte finnas någon röd text på orderraden i orderbekräftelsen, och produkten skickas från vårt lager inom en arbetsdag.

Hur man kontrollerar orderstatus

Du kan kontrollera status och beräknat leveransdatum för förbeställningar i orderöversikten här: https://www.ewheels.se/profil/orderhistorik/
För ytterligare frågor, kontakta kundtjänst.

 

Så här kontrollerar du beställningsstatus - Beställningar gjorda före 22 april 2021
Beställningar gjorda före 22 april 2021 registrerades i vårt gamla ordersystem och måste därför kontrolleras på annat sätt. Du kan klicka på länken nedan och logga in för att se status för din beställning. Om du inte har registrerat dig, men har lagt en beställning: registrera dig med samma e-postadress som beställningen genomfördes med, klicka sedan på länken nedan.

www.old-ewheels.se

Orderstatus - betydelse
Mottaget - ej skickat: Beställningen är registrerad och behandlas löpande. Inventarier skickas kontinuerligt till lagret för packning.

Skickat: Beställningen har skickats från lagret eller klar för avhämtning i butik (beroende på vilket fraktalternativ du har valt). Om din beställning har denna status, men ingen spårningsinformation, väntar vi på registrering hos PostNord. Spårningsnummer ger normalt träffar inom 24 timmar, senast inom 2 arbetsdagar. Fick du ingen spårningslänk? Här är vad du kan göra.
F-produktnamn: Detta betyder att din förbeställning har tagits emot och att du har säkrat din produkt på varan du beställt.

Lagervaror har en leveranstid på ca. 1-4 arbetsdagar

De skickas vanligtvis samma arbetsdag om du beställer innan 10.00. Leveranstiden kan variera något beroende på leveransadress. Förseningar hos PostNord kan uppstå på grund av oförutsedda yttre händelser och stor efterfrågan. Beställningar efter 10.00 skickas nästa dag.

Om spårningen inte uppdateras - Klicka här

Förbeställningar

Produkter som inte finns i lager kan förbeställas, så du säkrar en produkt vid nästa parti. Beräknad leveranstid beskrivs på produktsidan och på produktens lagerstatus.

Se illustration nedan där du hittar lagerstatus och eventuell leveranstid om produkten inte finns i lager.

Lagerdato.jpg