Jag har förhandsbeställt, hur kollar jag leveranstid? Jag har förhandsbeställt, hur kollar jag leveranstid?

Jag har förhandsbeställt, hur kollar jag leveranstid?

Vid förhandsbeställning ligger beräknat leveransdatum från vårt lager i Göteborg direkt under köpknappen. Detta är det datum som gäller för produkten i det ögonblick du gör en förbeställning. Från att produkten skickas från vårt lager i Göteborg tar det 1-4 arbetsdagar innan varan levereras till dig med valt fraktsätt. Du kan själv kontrollera det uppdaterade leveransdatumet på din förbeställning genom att följa instruktionerna nedan.

Skulle det uppstå förseningar på mer än 3 arbetsdagar uppdateras leveransdatumet och du kommer att kontaktas av oss. Vid beställning är det inte möjligt att få någon produkt före datumet på produktsidan, då det inte finns några tillgängliga produkter.

 

Så här kontrollerar du uppdaterat leveransdatum vid förbeställning

Om du har förbeställt en vara kan du kontrollera det uppdaterade beräknade leveransdatumet genom att klicka på din beställning i beställningsöversikten. Från att varan skickas från vårt lager tar det normalt 1-4 arbetsdagar innan varan kommer till önskad leveransplats. Vid eventuella förseningar kommer datumet på denna sida att uppdateras.

https://www.ewheels.se/profil/orderhistorik/

OBS! Det kan ta upp till 4 timmar efter beställning innan detta datum blir synligt på beställningssidan. Beräknat leveransdatum i det ögonblick du beställde kommer du att se i röd text på orderbekräftelsen som skickas till dig via e-post. Om du har köpt en lagerförd vara kommer det inte finnas någon röd text på orderraden i orderbekräftelsen, och produkten skickas från vårt lager inom en arbetsdag.

Leveranstid är en uppskattning

Vi påminner om att leveranstiden vid förbeställning är en uppskattning, som är så exakt som möjligt. Eftersom oförutsedda händelser kan inträffa längst vägen, kan datumet inte garanteras vara 100 % korrekt. Corona-utbrottet påverkade till exempel leveranstiden för säsongsprodukter och det hade vi naturligtvis inte kunnat förutse.

Försening som kan uppstå strax före leveranstiden

Produkterna ska gå genom tullen, detta tar vanligtvis max en dag, men kan i vissa fall ta upp till flera dagar. Detta beror på om parten väljs ut för en noggrann kontroll eller inte. Detta är olyckligt för både köpare och säljare, men sammantaget ska vi vara tacksamma för att tullen gör ett grundligt arbete med att säkra vårt land.

Exempel:

En el-sparkcykel med leveranstid 25 maj är förbeställd. Då är det 25 maj som gäller och inga produkter finns tillgängliga innan den tiden.
Har du frågor om leveranstiden för en befintlig beställning kan den enkelt kontrolleras själv genom att gå in på beställningen i beställningsöversikten, då denna uppdateras kontinuerligt och blir mer exakt när leveransen närmar sig.